SAKARYASPOR KULÜBÜNÜN KURULUŞ HİKAYESİ, ŞEHRİN 1900'LÜ YILLARIN BAŞINDA BAŞLAYIP, ZAMAN İÇİNDE OLGUNLAŞAN KÖKLÜ FUTBOL GEÇMİŞİNİN, BİR POTADA HARMANLANDIĞI, ŞEHRİN TÜM FARKLI FUTBOL DEĞERLERİNİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRME İRADESİ GÖSTERDİĞİ 1965 YILINDA BAŞLAR. DÖNEMİN GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞININ, OLUŞTURMAK İSTEDİĞİ TÜRKİYE II. MİLLİ FUTBOL LİGİ PROJESİ VE BUNUN İLE İLGİLİ OLARAK ŞEHRİN ÖNDE GELENLERİNİN GİRİŞİM YAPMASINI TALEP ETMESİ, KURULUŞUN MİHENK TAŞIDIR. DÖNEMİN FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANI ORHAN ŞEREF APAK'IN GİRİŞİMLERİ VE O DÖNEM ADAPAZARI ŞEKERSPOR KALECİLİĞİNİ YAPAN FİKRET ALDİNÇ'İN SAKARYA ŞEHRİNİN FUTBOL BİRİKİMİNE KEFİL OLMASI İLE SÜREÇ RESMEN BAŞLAMIŞTIR.

 

10 MAYIS 1965 TARİHİNDE SAKARYA'DA BULUNAN KÖKLÜ TAKIMLARDAN İDMAN YURDU BAŞKANI AV.ALİ NECDET GÜVEN, GÜNEŞSPOR KULÜP BAŞKANI ETHEM BORAN, GENÇLER BİRLİĞİ KULÜP BAŞKANI ŞEVKET BAŞAK, ADA GENLİK KULÜBÜ 2.BAŞKANI HAMDİ UZEL VE BERABERİNDEKİ YÖNETİCİLER BİR ARAYA GELEREK, ŞEHRİN TÜM DİNAMİKLERİNİ VE GÜÇLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANARAK, ŞEHRİN TEK PROFESYONEL TAKIMINI KURULMASINA DAİR GÖRÜŞMELERİ BAŞLATMIŞLARDIR. SAKARYASPOR'UN TEMELLERİ BU GÖRÜŞMELERDE ATILMIŞTIR.

ETHEM BORAN'IN ÇALIŞMALARA LİDERLİK ETMESİ İLE KURULUŞ SÜRECİ HIZLANMIŞ, İDMAN YURDU, ADA GENÇLİK, GENÇLER BİRLİĞİ VE GÜNEŞSPOR BÜNYESİNDEN GELEN 20 KİŞİLİK KURUCU LİSTESİ, SAKARYASPOR KULÜBÜNÜN KURULUŞ DİLEKÇESİNİ 17.HAZİRAN.1965 YILINDA İLGİLİ KURUMLARA SUNARAK, BÜYÜK FEDAKARLIKLARLA EFSANE'NİN HİKAYESİNİ YAZMAYA BAŞLAMIŞLARDIR.

SAKARYASPOR KURUCULAR KURULU:

NİÇİN YEŞİL SİYAHLI RENKLER?

SAKARYASPOR KULÜBÜNÜN RENKLERİNİN YEŞİL VE SİYAH OLARAK SEÇİLMESİNDE, DÖNEMİN KURUCU ÜYELERİNİN, ATATÜRK BULVARINDAKİ ŞEMSİYELİ PARK'TAKİ BİR TOPLANTISI ESNASINDA YANLARINDAN GEÇEN SAKARYA ŞEHRİNİN POPÜLER AVUKATLARINDAN, ETHEM BORAN'IN İŞ YERİ KOMŞUSU, ZERRİN BATMAZ'IN ÜZERİNDEKİ ETKİLEYİCİ VE MÜKEMMEL UYUM GÖSTEREN YEŞİL SİYAH İPEK BLUZ'UN BÜYÜK BİR ETKİSİ OLMUŞTUR.

KURUCU DEĞERLER

DÖRT FARKLI FUTBOL KULÜBÜNÜN TÜM GÜÇLERİNİ TEK BİR ÇATI İLE DAHA BÜYÜK BİR ŞEHİR TAKIMI OLGUSU İLE BİRLEŞTİREREK OLUŞTURDUKLARI GÜÇ BİRLİĞİ  

TÜM UNVAN VE GEÇMİŞ BİRİKİMLERİ TERK EDİP, SAKARYASPOR BÜNYESİNDE EŞİT ŞARTLARDA BİRLEŞEN EKİPLERİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ŞEHİRİN ESNAF KESİMİNİN TEMSİL ETMEKTEYDİ. KURULUŞTAKİ TÜM İMKANSIZLIKLARA, 2.5 LİRALIK AİDATLARLA KULÜP YÖNETMENİN ZORLUKLARINA RAĞMEN YÖNETİCİ EKİPLERİN GÖSTERDİĞİ BÜYÜK FEDAKARLIK.

ŞEHİRİ TEMSİL EDEN TAKIM OLGUSUNA, FEDAKARCA, DUR DURAK BİLMEDEN HİZMET EDEN, ŞEHİRLERİ İÇİN ORTAK BİR DEĞER YARATIP ONU BÜYÜTME İDEALİNE GÖSTERİLEN BAĞLILIK

İLKLERİMİZ


İLK BAŞKAN  : ETHEM BORAN

İLK YÖNETİM KURULU

İLK TEKNİK DİREKTÖR : FİKRET ALDİNÇ

İLK KADRO
Kaleciler
: Fikret Aldinç, Sadettin, Faruk Elbirlik,
Defans: Mikail,Beşir Belat,Metin FıÇıcıgil,Sarı İhsan (Özbek), Çarli Erdoğan, Deve İhsan
Orta Saha Zeki (Aydıntepe), Pıçır İsmet, Musa Çetiner, Abaza Hüsnü (Taşdemir)
Forvet: Fuat, Rıfkı (Manavoğlu), Faruk

ALTIN YILLAR 1980 - 1990

1980 YILINA KADAR İKİNCİ LİGDE MÜCADE ETMİŞ OLAN SAKARYASPOR KULÜBÜ 03.05.1981 GÜNÜ KIRKLARELİSPOR'U 4-1 MAĞLUP EDEREK SENELER SONRA 1.LİGE ÇIKMIŞTIR. 1980 YILINDA SAKARYASPOR'A BAŞKAN SEÇİLEN, SONRASINDA DA 5 YIL BOYUNCA BAŞKANLIK GÖREVİNİ BÜYÜK BAŞARI İLE SÜRDÜREN, TUNCER TEPE VE YÖNETİMİNİN YAPMIŞ OLDUĞU ÖNEMLİ TRANSFERLER İLE, BÜNYESİNDE FUAT GÜNGÖR, ZAFER GÖNCÜLER, COŞKUN DEMİRBAKAN, EMİN İLHAN, İBRAHİM TOK, YENAL KAÇIRA, BAHRİ KAYA, MARADONA KAZIM, MUAMMER GÜCÜK, RECAİ ÇALOĞLU, SÜLEYMAN BÖLÜKBAŞI, SADUN HASBAY, OSMAN YILDIRIM, SEZAİ ÇİFTÇİ, ERCAN ZORLU, MUSTAFA ŞİRİN VE TAMER İLAAÇAN İSİMLERİNİ BARINDIRAN, NECDET NİŞ KONTROLÜNDEKİ SAKARYASPOR KADROSU, ÇOK BAŞARILI BİR SEZON SONRASI KULÜBÜ 1.LİG'E TAŞIMIŞ,1981-1982 YILINDA DA, OĞUZ ÇETİN VE AYKUT YİĞİT İLE KADROSUNU GÜÇLENDİREREK, 1.LİG'DEKİ İLK SEZONUNU, GALATASARAY, FENERBAHÇE GİBİ ÖNEMLİ GALİBİYETLERLE SÜSLEYİP, LİGİ 5. SIRADA TAMAMLAMIŞTIR. 1986 YILINA KADAR BİRİNCİ LİGDE OYNADIKTAN SONRA İKİNCİ LİGE DÜŞEN SAKARYASPOR BİR SENE SONRA TEKRAR ŞAMPİYON OLARAK 1987 YILINDA BİRİNCİ LİG'E GERİ DÖNMÜŞTÜR.

Altın Yılların (1980-85) ilk yarısına damgasını vuran Tuncer Tepe başkanlığındaki Sakaryaspor Yönetimi

Türkiye 2. Liginde Şampiyon olan İlk kadromuz – 1981
Ayaktakiler Soldan: Tuna, Zafer, Emin, Coşkun, Fuat
Oturanlar Soldan: Nezihi, İbrahim, Osman, Kazım, Yenal, Bahri

1980-81 2. Lig Şampiyonu Sakaryaspor Kadrosu
Tuna, Fuat, Coşkun, İbrahim, Osman, Kaptan Süleyman Bölükbaşı,
Yenal, Bahri, Mustafa, Ercan, Zafer

1987 YILINDA, ERKAL ETÇİOĞLU BAŞANLIĞINDAKİ YÖNETİM KURULUNUN, ANTRENÖR NECDET NİŞ YÖNETİMİNDEKİ KADRO İLE ELDE ETTİĞİ 2.LİG ŞAMPİYONLUĞU, AYKUT KOCAMAN VE OĞUZ ÇETİN İSİMLERİNİN DE TAM ANLAMIYLA YILDIZLAŞTIĞI BİR SEZON OLARAK HATIRLANIR. 1987-1988 SEZONUNA AYDIN ZENGİN BAŞKANLIĞINDA 1.LİG'DE GİREN SAKARYASPOR, BU SEZON İÇERİSİNDE BİR TARİH YAZARAK, TÜRKİYE FEDERASYON KUPASINI SANSASYONEL SKORLAR İLE MÜZESİNE GÖTÜREREK TÜM TÜRKİYE'NİN DİKKATİNİ ÜZERİNE ÇEKMİŞTİR.

2. Türkiye Ligi 1986-87 Şampiyonu Sakaryaspor Kadrosu
Turan Sofuoğlu, Sinan Turhan, Mehmet Şen, Nezihi Tosuncuk, Neşet Muharrem, Kaptan Oğuz Çetin,Serdar Senkaya, Aykut Kocaman, Cihan, Özcan Kızıltan, Osman Yıldırım

1987-1988 FEDERASYON KUPASI SONUÇLARI

TÜRKİYE KUPASI 1987-88 ŞAMPİYONU SAKARYASPOR KADROSU:
Erol Togay, Engin, Ümit, Adnan Şeker, BÜlent Yılmaz, Turan, SelÇuk, Yusuf Odabaş, Oğuz, Erol, Blerim, Neşet, Muammer, Rahim, Necdet Niş, MasÖr SÜha, Fikret Taşdemir, Muammer Tuzcuoğlu, Ertuğ Sakallıoğlu, Besim ÇÖmlekÇioğlu, Ziya Başyazıcı, Başkan Aydın Zengin, Ömer Öztaş, Ruhi Akoy, Aziz Yetkin, Sabri Küçük, Tuna, Serdar, Faton, Sinan, Kemal Yıldırım, Özcan, Bülent


1987-1988 SEZONU TÜRKİYE FEDERASYON KUPASI


1980'Lİ ALTIN YILLAR, YÖNETİMSEL ANLAMDA TUNCER TEPE, ERKAL ETÇİOĞLU, AYDIN ZENGİN VE NECDET NİŞ İSİMLERİNİN, SAHADA İSE OĞUZ ÇETİN, AYKUT KOCAMAN, AYKUT YİĞİT, BÜLENT UYGUN, RECEP ÇETİN, TURAN SOFUOĞLU, RAHİM ZAFER, YENAL KAÇIRA, NEZİHİ TOSUNCUK, COŞKUN DEMİRBAKAN GİBİ İSİMLERİNİN PARLADIĞI BİR DÖNEM OLARAK HATIRLANMAKTADIR.10 SENELİK PERİYODDA SAKARYASPOR KULÜBÜ, BİR ADET FEDERASYON KUPASI VE 2 ADET TÜRKİYE 2.FUTBOL LİGİ ŞAMPİYONLUK KUPASINI MÜZESİNE GÖTÜRMÜŞ, YENAL KAÇIRA İLE 2.LİG'DE, AYKUT YİĞİT İLE 1.LİG'DE GOL KRALLIKLARI YAŞAMIŞ VE 1988-1989 SEZONUNDA TÜRKİYE'Yİ UEFA KUPASINDA TEMSİL ETMİŞTİR.

SAKARYASPOR MARKASININ TÜRK FUTBOLUNUN HİZMETİNE SAYISIZ DEĞER SUNDUĞU VE ELDE ETTİĞİ BÜYÜK BAŞARILAR İLE KENDİNİ TÜRKİYE ÇAPINDA DUYURDUĞU BU DÖNEM SAKARYASPOR SEVDALILARI İÇİN HER ZAMAN BİR GURUR KAYNAĞI OLMUŞTUR.

1990 SONRASI DÖNEM

1989-1990 YILINDA 2.LİG'E DÜŞEN SAKARYASPOR, KULÜBE BEŞ YIL BOYUNCA ÇOK ÖNEMLİ HİZMETLERİ BULUNAN BAŞKAN İBRAHİM MÜFTÜOĞLU YÖNETİMİNDE, 2.LİG'DE DAİMA ÜST SIRALARDA OLMASINA RAĞMEN, 8 SEZON BOYUNCA 1.LİG'E YÜKSELEMEMİŞTİR. ARDINDAN 1997-1998 SEZONUNDA, ESKİŞEHİR'DE OYNANAN VE 25.000 TARAFTARIMIZIN GİTTİĞİ EFSANEVİ BİR MAÇ SONRASINDA, KAPTAN HASAN'IN GOLÜ İLE SAKARYASPOR HASRET DUYDUĞU 1.LİG'E ÇIKMIŞTIR.

1998-1999 YILINDA TEKRAR İKİNCİ LİGE DÖNEN SAKARYASPOR, TÜM ÜLKENİN VE ŞEHİRİN BÜYÜK DARBE YEDİĞİ 17.08.1999 DEPREMİNDEN OLDUKÇA OLUMSUZ ŞEKİLDE ETKİLENMİŞTİR. 3900 SAKARYALININ YAŞAMINI YİTİRDİĞİ BÜYÜK DEPREM SONRASI, SAKARYASPOR BİR SEZON BOYUNCA FUTBOL LİGLERİNDEN MUAF TUTULMUŞTUR.

SAKARYASPOR KULÜBÜ DEPREM SONRASI FUTBOLA GERİ DÖNDÜKTEN SONRA 2002 YILINDA DA TÜM CAMİAYI YASA BOĞAN BİR KAZA YAŞAMIŞTIR. 07.09.2002 TARİHİNDE SİVAS DEPLASMANINA GİDERKEN TRAFİK KAZASI GEÇİREN EKİBİMİZDEN MENAJER AYKUT YİĞİT, SPORCU FIRAT ÖNDİL, MASÖR CÜNEYT ÇUKUR, MALZEMECİ FEVZİ ERGÜNOĞLU, YÖNETİCİ FETHİ GÜLTEKİN VE ŞOFÖR SELAMİ ULUDAĞ HAYATINI KAYBETMİŞ, BİR ÇOK OYUNCU İSE ÖNEMLİ YARA VE SAKATLIKLARLA KAZAYI ATLATMIŞTIR.

2003-2004 YILINDA SELAHATTİN AYDIN BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE, ŞABAN YILDIRIM'IN TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜNÜ YAPMIŞ OLDUĞU SAKARYASPOR TEKRAR BİRİNCİ LİG'E YÜKSELMİŞTİR. TÜM TRANSFER ÇABALAR VE MÜCADELELERE RAĞMEN TEKRAR İKİNCİ LİG'E DÜŞEN SAKARYASPOR SENELER İÇERİSİNDE 3.LİG'E KADAR DÜŞMÜŞTÜR.

KURUCU DEĞERLERE BAĞLI, ALTIN YILLARDAN ESİNLENEN, ÇAĞDAŞ KULÜP YÖNETİMİ VE BAĞIMSIZ, ULUSLARARASI STANDARDLARDA YÖNETİLEN BİR KULÜP VİZYONU İLE BAŞKAN İSMAİL GÜRSES VE EKİBİ SAKARYASPOR'U HAK ETTİĞİ KONUMA TAŞIMAK İÇİN 21.05.2016 TARİHİNDE GÖREVE GELMİŞTİR. AMAÇ TÜM ŞEHİRİN ORTAK DEĞERİ SAKARYASPOR'UMUZUN 1.LİG'DE SÜREKLİ OLARAK MÜCADELE EDEN, TARİHİ YENİ, HEYECAN VERİCİ BAŞARILARI TEKRAR YAŞATACAK BİRKULÜP HALİNE GETİRMEK, BU TARİHÇE BÖLÜMÜNE TAZE BAŞARILAR EKLEMEKTİR.

SAKARYASPOR'UN EFSANE OYUNCULARI

 1. Kaleci Fiko (Fikret Aldinç)
 2. Sarı İhsan (Özbek)
 3. Altınkafa Muammer (Adatepe)
 4. Pıçır İsmet (Kahyalı)
 5. Musa Çetiner
 6. Coşkun Demirbakan (İmparator)
 7. Yenal Kaçıra (Tatar)
 8. Nezihi Tosuncuk
 9. Tuna Güneysu
 10. Aykut Yiğit (Kuzu)
 11. Oğuz Çetin (İmparator)
 12. Aykut Kocaman (Kral)

1929 yılında Adapazarı Yenicami semtinde doğmuştur. Ada Gençlik'te, Profesyonel 1. Lig takımlarından Ankara Demirspor'da (6 yıl) ve Hacettepe'de, Ada Şeker'de forma giymiştir.1965'te kurulan Sakaryaspor'un Ethem Boran'la birlikte kuruluş kahramanı iki kişiden birisidir. Kurucu yönetim kurulu tarafından Sakaryaspor'un ilk teknik direktörlüğü ve kaleciliğine getirildi. Sakaryaspor'da iki sezon kalecilik ve teknik direktörlük (1965-67), Ahmet Karlıklı (1968-69) ve Nejat Tayman'ın (1970-71) teknik direktörlük zamanında antrenörlük görevi üstlendi. Maçlarda takıma cebinden galibiyet primi vermesi ile tanınıyor.

1945 yılında Adapazarı Yenicami semtinde doğmuştur. Ada Gençlik ve Kütahya Linyit takımlarında futbol oynadıktan sonra 1965 yılında kurulan Sakaryaspor'un kuruluş kadrosunda yer almıştır. Sakaryaspor'da 3 sezon forma giydikten sonra Balıkesirspor'a (1969-71) ve Samsunspor'a (1971-73) ardından da Beşiktaş'a (1973-75) transfer olan İhsan Özbek 1975'de tekrar Sakaryaspor'a transfer olarak takım kaptanlığını (1975-77) Üstlenmiştir. İhsan Özbek, sert şutları ve frikikleri, hava hakimiyeti ve inatçı mizacıyla bilinmektedir.

1936 yılında Adapazarı Yenicami semtinde doğmuştur. Adapazarı İdmanyurdu, Beykoz, Emniyet, İdmanyurdu, Kütahya Linyit takımlarında futbol oynadıktan sonra 1966 yılında Sakaryaspor'a transfer oldu. 6 sezon (1966-72) yeşil-siyahlı formayı giyen Muammer Adatepe, son yıllarında takım kaptanlığını da üstlenmiştir. Adatepe, başarılı bir libero olarak dikkati çekmiştir. Sakaryaspor'da 1976-77 sezonunda bir süre antrenörlük de yapan Muammer Adatepe, Hava toplarındaki hakimiyetinden dolayı ‘Altınkafa' lakabıyla tanınmıştır.

1943 yılında Adapazarı Ozanlar Semti'nde doğmuştur. Adapazarı Gençlerbirliği'nde oynarken Sakaryaspor'un kuruluş kadrosuna transfer oldu. Sakaryaspor'a ilk imza atan futbolcu olarak tarihe geçen İsmet Kahyalı, 1965-72 arası 7 sezon yeşil-siyahlı formayı giyerek, son 3 sezonunda da takım kaptanlığı yapmıştır. Çok teknik, vücudunu ve kollarını faul yapmadan en iyi kullanan çok yönlü bir futbolcumuz olarak tanınmıştır

1942 yılında Sapanca'da doğmuştur.. Sakaryaspor'un kuruluş kadrosuna (1965) Kağıtspor'dan 4.000 liraya transfer olurken, kuruluş kadrosunun en pahalı transferi olarak tarihe geçmiştir. 1965-68 arası yeşil siyahlı formayı giyen Çetiner, 1. lig'de PTT'de 2 sezon (1968-70), tekrar Sakaryaspor (1970-72) ve Boluspor'da futbol oynadı. Sol kanat mevkiinde oynayan Musa Çetiner, çok çabuk ve güçlü bir ortasaha oyuncusu olarak tanınmıştır.

1957 yılında İstanbul'da doğmuştur. Ankara Güneşspor, Beşiktaş, Adana Demirspor, Bursaspor'da futbol oynadıktan sonra 1981 yılı başında ara transferde Sakaryaspor'a transfer olan Nezihi Tosuncuk, İlk 2. Lig Şampiyonluğu (1981), 1. Ligdeki başarılı yıllar (1981-86) ve İkinci 2. Lig Şampiyonluğunda (1986-87) yeşil-siyahlı ekibimizin anahtar oyuncularından biriolmuştur. 1987 yılında ise Fenerbahçe'ye transfer olmuştur.Güçlü fiziği, hava hakimiyeti, mücadele gücü, aşırı hırsı, çılgınlıkları ile tanınan Nezihi Tosuncuk, yeşil-siyahlı taraftarların gönlünde yer etmiştir.

1954 yılında Eskişehir'de doğmuştur. Fenerbahçe Genç Takımında yetişen libero pozisyonunda oynayan Coşkun Demirbakan, Malatyaspor ve Eskişehirspor'da top koşturup, 1975'de Fenerbahçe'ye transfer olmuş ve 5 sezon başarılı maçlar çıkarmıştır, 1980-81 sezonunda Fenerbahçe'den Sakaryaspor'a transfer olan Demirbakan ve Sakaryaspor'un ilk 2. Lig Şampiyonluk (1980-1981) başarısının en önemli aktörlerindendir. 1989-90, 1993-94, 2000-01 sezonlarında 3 kez Sakaryaspor Teknik Direktörlüğü görevini üstlenmiş olan Demirbakan. Antalyaspor, Eskişehirspor, Diyarbakırspor takımlarında görev yapmıştır.

1951 yılında Eskişehir'de doğmuştur. Futbola Eskişehirspor'da başlayan Kaçıra, Eskişehirspor ve Fenerbahçe'de uzun süre futbol oynamış, A Milli Takımın sol kanadında da görev yapmıştır. 1980-81 Fenerbahçe'den Sakaryaspor'a transfer olan Yenal Kaçıra, aynı sezonda 22 gol atarak gol krallığını kazanmıştır. Örnek bir profesyonel, istikrarlı futbolu ile tanınan Yenal Kaçıra, “Tatar” lakabı ile tanınmıştır.

1959 yılında Adapazarı'nda doğmuştur, futbol kariyerine Sakaryaspor'da başlayan Aykut Yiğit, 16 yaşındayken A takımda forma giymeye başlayarak,18 yaşına bastığında, Eskişehirspor'a transfer olmuştur.1981 yılında Sakaryaspor'a geri dönen Aykut Yiğit, özellikle plase vuruşlardaki yüksek isabet oranı ve kritik asistleri ile taraftarın favori oyuncularından birisi haline gelmiştir.

3 sezon boyunca Sakaryaspor kaptanlığını üstlenen Aykut Yiğit, 1984-85 sezonunda 34 maçta attığı 20 golle Gol krallığı tacını takmayı başarmıştır. Kulübün başarılarında ve tarihinde önemli bir yer sahibi olan Aykut Yiğit Sakaryaspor'un Genel Menajerlik görevini üstlendiği 2002 yılında, 7 Eylül'de takımın Yozgat'ta yaptığı trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

1955 yılında İstanbul'da doğmuştur. Feriköy, Anadolu, Orduspor ve Fenerbahçe'de futbol oynadıktan sonra 1980 yılında Sakaryaspor'a transfer olmuştur. 6 Kez A Milli formayı da giymiş olan Tuna Güneysu 1980-85 yıllarında Sakaryaspor'a önemli hizmetler sunmuştur. Fuleli deparları ile taraftarda iz bırakan Tuna Güneysu, futbol sonrası dönemde 1996-1997 yılında Sakaryaspor teknik direktörü olarak da görev almıştır.

1963 tarihinde Adapazarı'nda doğmuştur. Oğuz Çetin, Almanya'da başladığı futbol eğitimini, Ekrem Karaberber Futbol Akademisi'nde sürdürmüştür. 1981-1982 sezonunda giymeye başladığı yeşil-siyahlı formayla, 6'sı birinci lig olmak üzere 7 sezonda 21 gole imza atan Çetin, son 2 sezonunda da takım kaptanlığını üstlenmiştir. Altın yılların en önemli ismi olarak öne çıkan Oğuz Çetin, Sakaryaspor'un Türk Futboluna önemli bir armağınıdır. 1988 yılında Fenerbahçe'ye transfer olan, 6'sı takım kaptanı olmak üzere 8 sezonda 246 Lig maçında 51 gol 81 asistle oynayan Oğuz Çetin, diğer yandan A Milli Takım'ın da kaptanı ve maestrosu oldu. Fenerbahçe'de 2 Lig Şampiyonluğu yaşayan Oğuz, 2 sezon İstanbulspor ve 1 sezon da Adanaspor'da futbol oynadıktan sonra futbolu bırakmıştır. Toplam 19 sezon başarıyla top oynayan İmparator lakaplı Oğuz Çetin; 70 kez A Milli Takım oyuncusu olarak sahaya çıkmış; Üstün kariyeri yanında kişiliği, disiplini, çalışkanlığı, efendiliğiyle kendini kabul ettirmiştir. Daha sonra teknik adamlığa başlayan Oğuz Çetin, Fenerbahçe, Kayserispor, Gençlerbirliği ve Diyarbakırspor'da teknik direktörlük, A Milli Futbol Takımımızda da yardımcı antrenörlük görevi üstlenmiştir.

1965 yılında Geyve Doğançay'da doğmuştur. Spor hayatına jimnastik dalında başlarken diğer yandan İstanbul Altınmızrak'ta da futbol oynamştır. 1984 yılında Sakaryaspor'a transfer olarak ilk kez 24.03.1985 tarihinde iç sahada oynanan Malatyaspor maçının son 15 dakikasında oyuna gire Aykut Kocaman, o tarihten itibaren 4 sezon bir daha formayı sırtından çıkartmadı. Sakaryaspor'un İkinci 2. lig Şampiyonluğu (1986-87) ve Türkiye Kupası Şampiyonluğu'nda (1987-88) büyük pay sahibi olan Aykut Kocaman, tam bir golcü olarak tanınmıştır. Sakaryaspor'dan sonra Fenerbahçe'ye transfer olan Aykut Kocaman Fenerbahçe'de 3 kez Türkiye 1.Ligi Gol Kralı olmuştur (1988-89; 29 gol, 1991-92; 25 gol, 1994-95;27 gol). 1984-2000 arası 16 sezonda attığı 200'Ü aşkın golle, Türkiye'de 200'ler Kulübü'nde yer alan beşinci oyuncumuzdur. Teknik direktörlük kariyerine devam eden Aykut Kocaman bu alandaki başarılarıyla da Türk futbolunun en önemli karakterlerinden biri olmaya devam etmektedir.


 “EFSANE HOCA” EKREM KARABERBER  

1927 YILINDA ADAPAZARI YENİCAMİ’DE DOĞMUŞ OLAN EKREM KARABERBER, 1915 YILINDA BOSNA’DAN TÜRKİYE’YE GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALAN BERBEROVİÇLERDEN MÜDERRİS YUSUF EFENDİ’NİN OĞLUDUR. 1943 YILINDA ADA GENÇLİK KALESİNİ KORUMAYA BAŞLAYAN VE ŞEHRİN TEK KALECİSİ OLMAYI BAŞARAN EKREM KARABERBER DAHA O GÜNLERDEN, ÇELİK GİBİ SERT İRADESİ, MÜKEMMELİYETÇİLİĞİ, MERTLİĞİ VE DİK DURUŞU İLE TANINMAYA BAŞLAMIŞTIR.

1960 YILINDA YILDIRIMSPOR’UN HEM KALECİLİĞİNİ ÜSTLENİP HEM DE TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜNÜ YAPTIĞI YILDA ŞAMPİYONLUKTAN SONRA KALECİĞİ BIRAKARAK TEKNİK DİREKTÖRLÜK KARİYERİNE BAŞLAMIŞTIR. KISA SÜRELİ A TAKIM DENEYİMİNDEN SONRA SAKARYASPOR ALTYAPICI VE BEDEN TERBİYESİ ANTRENÖRLÜĞÜ GÖREVLERİNİ ÜSTLENEN EKREM KARABERBER, ÇOK GENÇ YAŞTAN GELEN BÜTÜN ÖĞRENCİLER İLE TEK TEK İLGİLENECEK VE TÜRK FUTBOLUNA 20’NİN ÜZERİNDE A MİLLİ, 1.LİGLERE DE YÜZLERCE DEĞERLİ FUTBOLCU KAZANDIRACAKTIR. AYKUT YİĞİT, AYKUT KOCAMAN, BÜLENT UYGUN, OĞUZ ÇETİN, TUNCAY ŞANLI, RECEP ÇETİN, RAHİM ZAFER, TURAN SOFUOĞLU, ŞABAN YILDIRIM VE NİCELERİ EKREM HOCANIN ELİNDE YETİŞMİŞTİR.

FELSEFESİNİ ÇOK ÇALIŞMAK, YÜKSEK DİSİPLİN VE DÜRÜSTLÜK ÜSTÜNE OTURTAN KARABERBER OYUNCULARININ ÖĞENCİLİK HAYATLARINI DA YAKINDAN İZLER TAKİP EDERDİ. BABACAN TAVIRLARI,

BU ŞEHİR VE ŞEHRİN GENÇLERİ İÇİN HARCADIĞI ONCA EMEK, KULÜBÜMÜZ VE TÜRK FUTBOLUNA YETİŞTİRDİĞİ ONCA YETENEKTEN ÖTÜRÜ, KENDİSİNE SONSUZ TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİYORUZ. NUR İÇİNDE YAT BÜYÜK HOCA EKREM KARABERBER, UNUTULMAZSIN !